Informace

V současné době, kdy jsme zavaleni miliardami fotografií sestávajících z jedniček a nul, se pro nezasvěceného člověka zdá klasická černobílá fotografie jako anachronizmus přežívající z dob 19. a 20. století. Zasvěcený však ví, že to tak zdaleka není. Pojem klasická černobílá fotografie se stal v současné době synonymem především pro výtvarnou fotografii. Fotografie zhotovené klasickým způsobem negativ-pozitiv, navíc nazvětšované na barytový papír, popř. dále zušlechtěné selenovým tónovačem, rovná se to nejtrvanlivější co může pro zachování snímku být. Samotné zhotovení černobílé fotografie je dnes tak trochu zastavením v čase. V temné komoře se rychlost života zpomaluje, vracíme se do doby před padesáti, sto lety a čas začíná plynout znatelně pomaleji. A to i přes to,   že se nám mnozí výrobci snaží všemožně zkracovat vyvolávací a ustalovací doby, snižovat čas na praní a šetřit tak drahocennou vodu. I přes tento technologický pokrok je temná komora spočinutím v čase.

Černobílá fotografie se stala vyhledávaným sběratelským artiklem, do černobílých fotografií se ukládají peníze jako do banky.

(vlastně proč ne, vždyť samo stříbro, které fotografický obraz vytvořilo je výnosným zbožím a krásná fotografie k tomu ….)

Zde budou ty důvody, proč Petr Hecht stále tvoří své fotografie “po staru”. Krása klasiky, nostalgie Rakouska-Uherska, secese, noblesa, doba Járy Cimrmana i stařičkého mocnáře, trvanlivost a hodnota fotografických snímků pro další generace. Petrovo fotografie stále vznikají tou výše popsanou cestou, a i když udělá z jednoho snímku dvě tři kopie stále je každá plnohodnotným originálem nikoliv kopií v tom smyslu jak to známe dnes. Mnozí již objevili tu krásu černobílé fotografie jako výtvarného prvku v interiéru. V dnešní záplavě barev je opět něčím vyjímečným, asi tak jako byla vyjímečná v době svého vzniku.

Tady je také odpověď, proč jsou fotografie Divadla Járy Cimrmana černobílé. (Ne že by neexistovaly z ruky autora i barevné fotografie. Ale ty jsou spíše nutností současné doby). Cimrman barevnou fotografii vynalezl až na sklonku života.

Co třeba nechat si zase jednou nafotografovat divadelní představení klasicky, naskýtá se zde jedinečná možnost.

Ještě máte někde doma, či v kanceláři prázdné místo na zdi? Neuvažovali jste o tom trochu zkrášlit tuto prázdnou plochu nějakou originální fotografii? 

 

Snímací technika - formáty: kinofilm, panorama, 6x6, 4,5x6, 6x9. Zvětšeniny do formátu 40x50, klasický barytový multigradační papír Kentmere nebo Ilford. Zušlechtění selénovým tónovačem. Možnost dodat adjustované popř. i v rámu.

Veškeré zhotovení a prodej originálních černobílých fotografiíje pouze pro soukromé účely jako výtvarné dílo pro potěšení oka i ducha bez jakýchkoliv publikačních a kopírovacích práv. (Autorský zákon č. 121/2000Sb.)

Na vyžádání je možno z negativu zhotovit autorský print na papír Ilford nebo Hahnemühle.

Ceny fotografií se odvíjejí od velikosti a náročnosti zpracování. Doba dodání cca 14 dní.